Kävin ostamassa pätkän pakokaasuletkua eräästä venetarvikeliikkeestä. Netin mukaan myymälästä löytyisi kyllä. Tai niin ainakin olin ymmärtävinäni.
Liikkeessä myyjä kertoi, että ”Saa nähdä onko tota viiskytmillistä. Se mitä siellä netissä luki, tarkoitti että löytyy toimittajan varastosta, Hollannista!”
Mitä?! Toimittajan varastosta Hollannista? Tätä logiikkaa ei tarvitse kovin pitkälle jatkaa kun voi pähkiä onko mitään letkua olemassakaan!
- Hollannin toimittaja kertoo että ei se siellä netissä tarkoittanut meidän varastoa, vaan valmistajan, Kiinassa ne on
- Kiinalainen valmistaja puolestaan kertoo, että heidän saldo tarkoittaa moneenko löytyy raaka-ainetta, raaka-aineen maahantuojalta
- Raaka-aineen maahantuoja taas kertoo, että tämän verran löytyy meidän tuottajalta
- Tuottajalta Kongossa taas kerrotaan että tuolla ne kumit on vielä puissa…. 🙂
Onneksi tällä kertaa kuitenkin sopiva pätkä letkua löytyi ihan paikallisen venetarvikeliikkeen varastosta. Niin kuin netissä lukikin. 😉 ’
-Jussi